نکاتی در زندگی مشاهیر (1)

در سال ١٩٨٣ جابز به دنبال جذب جان اسكولي، مدير عامل شركت پپسي بود؛ اما به رغم تلاشي كه استيو جابز براي جلب رضايت اسكولي انجام مي داد، وي از همكاري با اپل طفره مي رفت؛ اما تنها يك جمله همه چيز را تغيير داد.

در كتاب “اديسه”، اسكولي مي نويسد: ما در بالكن غربي بوديم كه چشم اندازي رو به رودخانه هادسون داشت. در اين بين جابز مستقيما از من پرسيد:
– “مياي با اپل كار كني؟”
– “استيو، من كه گفتم. من عاشق همكاري با توام. چطور كسي مي تونه پيشنهاد تو رو رد كنه!؟ اما جور در نمياد. استيو من دوست دارم به عنوان مشاور در خدمتت باشم. اما نمي تونم بيام اپل.
اسكولي مي نويسد جابز سرش را پايين انداخت و به زمين خيره شد. سپس به من نگاه كرد و جمله اي گفت كه پيشنهادش را قبول كنم.
:mag: جابز گفت: “آيا واقعا مي خواي مابقي عمرت رو به فروش آبِ قنددار به مردم بگذروني و شانس اين كه بتوني دنيا رو تغيير بدي؛ از دست بدي؟”
اسكولي مي نويسد اين جمله به مثابه آن بود كه با مشت ضربه شديدي به شكم من بزند.

مؤسس مایکروسافت شکست بزرگی را پیش از مایکروسافت تجربه کرد. او محصولی را به نام Traf-O-Data طراحی کرد، اما به خوبی کار نکرد و شرکت هرگز پا نگرفت، در نتیجه گیتس تصمیم گرفت چیز دیگری را امتحان کند. Traf-O-Data هرگز به موفقیت نرسید، اما بر پتانسیل گیتس تأثیری نداشت. اگر ایده شما، حتی اگر بزرگ بنظر برسد، آن‌طور که انتظار داشتید پیش نرفت؛ به یاد داشته باشید که فرصت‌های بسیاری را پیش رو دارید.

حسن رفتاری یکی از مدیران موفق ایرانی است که با ساخت و راه اندازی و بهره برداری مرکز خرید تجاری پالادیوم توانمندی خود را در زمینه مدیریت به اثبات رسانده است . او درباره اهداف راه اندازی پالادیوم به مجله موفقیت گفت : جامعه صنعتی باعث افسردگی آدم ها می شود در حالی که مثلا در ترکیه یا دبی وقتی افراد به مراکز خرید وارد می شوند اول از همه حال خوبی پیدا می کنند و به طور خود جوش تشویق می شوند که از مرکز خرید کنند . درواقع ما هم سعی کردیم این حال خوب را در پالادیوم و بر طبق مقررات کشور پیاده کنیم . برای مثال از نظر مواد مواد غذایی انواع و اقسام غذاها را اینجا مهیا کردیم . علاوه بر این مجموعه ورزشی خوب داریم که دارای سالن های ورزشی گروهی برای خانم هاست و می تواند در طول روز به ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر سرویس می دهد .
البته به دنبال این هستیم که بتوانیم امکان پاتیناژ و اسکی روی یخ را هم فراهم کنیم .حتی در این مجموعه کمبود سالن تئاتر و کنسرت احساس می شود و ما هم تمام تلاش خود را می کنیم که در کنار خرید حال خوب را نیز در این مجموعه به وجود بیاوریم .

استارباکس، (به انگلیسی: Starbucks) شرکت قهوه‌خانه‌های زنجیره‌ای آمریکایی است،استارباکس در سال ۱۹۷۱ در شهر سیاتل در ایالت واشنگتن تاسیس شد. امروز با در اختیار داشتن شبکه گسترده‌ای از ۲۰٫۷۶۸ شعبه در کشورهای مختلف، بزرگ‌ترین کافی‌شاپ زنجیره‌ای در جهان محسوب می‌شود. دفتر مرکزی این شرکت در استارباکس سنتر، در شهر سیاتل، ایالت واشینگتن مستقر می‌باشد.
استارباکس نوشیدنی گرم و سرد، اسپرسو، کافه لاته، چای، آبمیوه تازه، شیرینی و اسنک سرو می کند.
اولین کافی‌شاپ با نام استارباکس در ۳۱ مارس ۱۹۷۱ در شهر سیاتل با همکاری سه دوست، که در دانشگاه سان فرانسیسکوبا هم آشنا شده بودند، یک معلم زبان انگلیسی به نام جری بالدوین، یک معلم تاریخ به نام زو سیگل و نویسنده‌ای به نام گوردون بوکر کار خود را آغاز نمود. مشوق این سه نفر در راه‌اندازی مکان فوق که در آن دانه قهوه و تجهیزات مختلف مرتبط با آن به فروش می‌رسید، شخصی به نام آلفرد پیت، پس از آن که شیوه خود را در بودادن قهوه به آن ها آموزش داد، بود. این فروشگاه واقع در محله پایک پلیس کماکان به فعالیت مشغول است.
در سال ۱۹۸۲ موسس اصلی این شرکت، هاوارد شولتز با پیشنهاد فروش قهوه و اسپرسو نوشیدنی، در کنار قهوه، به جمع شرکا پیوست. در آن زمان اکثر مردم معتقد بودند که قهوه باید تنها در منازل افراد تهیه شود، لذا پیشنهاد شولتز از جانب سه شریک دیگر پذیرفته نشد، از نظر آنها ورود به عرصه فروش نوشیدنی، باعث انحراف مسیرشان شده و مانع از رسیدن به هدف مورد نظرشان می‌گشت.
پس از آن در سال ۱۹۸۵، شوالتز به تنهایی یک سری کافی شاپ زنجیره‌ای را تحت نام «ایل جورناله» تأسیس نمود. در سال ۱۹۸۷ مالکان استارباکس حق امتیاز فروشگاه‌های خود را به شولتز واگذار نمودند. شولتز به سرعت این دو مجموعه را با هم ادغام نمود و به گسترش کافی‌شاپ استارباکس در کشورهای مختلف مشغول گشت.
اولین کافی‌شاپ‌های زنجیره‌ای استارباکس در همان سال، در شهرهای شیکاگو در آمریکا و ونکوور در کانادا تأسیس شدند، در سال ۱۹۹۶ اولین کافی‌شاپ استارباکس خارج از آمریکای‌شمالی در شهر توکیو در ژاپن راه اندازی شد.
علاوه بر انواع قهوه دم‌کردنی و اسپرسو، در کافی‌شاپ‌های استارباکس چای، انواع نوشیدنی‌های داخل بطری، شیرینی، ساندویچ‌های آماده و نوعی میلک‌شیک قهوه اختصاصی استارباکس با نام «فراپوچینو» نیز سرو می‌شود.
در فروشگاه‌های واقع در شهرهای سیاتل، شیکاگو و چند شهر دیگر صبحانه شامل تخم مرغ، همبرگر، پنیر، شیرینی کره‌ای (مافین)، ساندویچ اسفناج و پنیر نیز به مشتریان پیشنهاد می‌شود.

ثابت بودن قیمت‌ها در فروشگاه‌های استارباکس یکی از قوانین این شرکت است.